ترموستات

ترموستات

ترموستات براي تنظيم دما در فضاي بسته به صورت كنترل كننده الكتريكي خودكار عمل می کند . ترموستات را به دستگاه هاي گرما ساز يا سردما ساز وصل مي كنند  تا با تنظیم و قطع و اتصال  دستگاه فضا را در دماي مورد نظر را یکنواخت نگه دارد. زمانی كه دما به نقطه دلخواه برسد، ترموستات مدار برقي را قطع مي كند و زمانی که دما 3 تا 5 درجه پايين تر رود، مجدد مدار را وصل مي كند تا دما ثابت و یکنواخت بماند.

كاربرد ترموستات 

ترموستات به منظور تنظيم حرارت مايعات است

انواع ترموستات

الكترومكانيكي: اين نوع  با استفاده از فرمان حسگر حرارتي به وسیله گروهی ارتباط دهنده مكانيكي به ميكروسوئيچ، موجب قطع و اتصال مدار الكتريكي مي شود.

ترموستات  الكترومكانيكي داراي دو مدل حسگر دما مي باشد. یک نوع آن بر اساس اصل انبساط مايع عمل مي كند. اين سيستم حرارتي شامل: سنسور ، لوله مويين و ديافراگم مي باشد. هنگامي كه دماي سنسور بالا مي رود مايع از طريق لوله مويين به داخل ديافراگم می رود و ايجاد انبساط مي نمايد. اين انبساط كليد فنري را به كار مي اندازد كه مي تواند مدار را باز كنند يا ببندد. و نوع ديگر مستقيماً با انبساط فلز كليد فنري را به كار مي اندازد.

الكترونيكي: اين مدل ترموستات فرمان رسیده از سنسور دمايي را به وسیله جريان الكترونيكي به یک رله مينياتوري انتقال میدهد و موجب قطع و وصل جريان الكتريكي مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =

گفتگوی آنلاین در واتس اپ

با توجه به حجم زیاد تماس ها حتما به شماره 09370447862 در واتس آپ درخواست خود را ارسال کنید. در سریعترین زمان با شما تماس گرفته می شود.

X