فن سانتریفیوژ

 فن سانتریفیوژ

فن ها اجزایی هستند که براي تبادل و انتقال هوا يا گازها استفاده می شوند و انرژي الکتريکي را به انرژي سرعتي تبديل مي کنند. فن سانتریفیوژ که نام دیگر آنها گریز از مرکز می باشد برای جابجایی گازهای قابل اشتعال و انفجار از  فن سانتریفیوژ استفاده می شود تا امکان اتفاقاتی نظیر جرقه ، انفجار یا اشتعال تقریباً به صفر برسد.به منظور تامین نیروی حرکت دهنده  فن سانتریفیوژ از الکترومتورهای مختلفی که در حات حفاظت شده قرار دارند استقاده می شود و در صورتی که ضریب حساسیت گاز خیلی بالا باشد برای تولید نیروی محرکه بجای استفاده از برق از پتانسیل های هوای فشرده و هیدرولیکی به کار گرفته می شود.

فن سانتریفیوژ با در نظر گرفتن شکل پروانه به انواع زیر تقسیم میشوند:

  1. فن های ایر فویل
  2. فن های فوروارد
  3. فن های بکوارد
  4. فن های پروانه شعاعی یا رادیال

ایرفویل : بالاترین راندمان و کمترین صدا را در بین فن های سانتریفیوژ دارد و به منظور ایجاد فشارهای بالا از  استحکام مکانیکی بالایی برخوردار است.

کاربرد فن های ایرفویل در مواردی است که جریان هوا آلودگی ندارد و مواردی که دبی بالا مورد نیاز است.

فوروارد : این فن ها در برابر با سایر فن ها کوچک تر و با بازدهی کمتر است و سرعت دوران پایینی دارند که به همین علت کم صدا هستند.

در سیستم های تهویه ، گرمایش و هواساز می توان از آنها استفاده کرد و در مواردی که کنترل دقیق دبی نیاز نیست یا میزان دبی کم یا متوسط  نیاز می باشد کاربرد دارند.

رادیال : در فن های رادیال پره ها پوشش دارند که باعث افزایش مقاومت آنها می شود و عملکرد مطمئن و بهینه دارند.

دارای ویژگی جابجایی جریان سیال همراه با براده های چوب ، آهن ، ذرات درشت یا گرد و غبار هستند. و در مواردی که میزان دبی کم یا متوسط  نیاز می باشد کاربرد دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 4 =

گفتگوی آنلاین در واتس اپ

با توجه به حجم زیاد تماس ها حتما به شماره 09370447862 در واتس آپ درخواست خود را ارسال کنید. در سریعترین زمان با شما تماس گرفته می شود.

X